بهترین لپتاپ برای استفاده شخصی در سال 2026: انتخابهای برتر با بالاترین امتیاز
مستقل از نظر ویرایشی. این صفحه ممکن است شامل لینکهای همکاری در فروش و جایگاههای تبلیغاتی مشخصشده باشد — به افشای تبلیغات ما مراجعه کنید. جایگاههای تبلیغاتی هرگز ترتیب رتبهبندی زیر را تغییر نمیدهند. به عنوان شریک آمازون، از خریدهای واجد شرایط کسب درآمد میکنیم. قیمتها تقریبی ($) هستند و اغلب تغییر میکنند؛ لینکهای خردهفروشان به amazon.com (آمریکا) منتهی میشوند.
ما شش لپتاپ را برای استفاده شخصی در سال 2026 ارزیابی کردیم و بر دوام باتری، کیفیت نمایشگر و نسبت عملکرد به قیمت در پلتفرمهای ویندوز و مکاواس تمرکز داشتیم. این رتبهبندی برای دانشجویان، دورکاران و کاربران عادی که به دنبال دستگاههای قابل اعتماد برای استفاده روزمره بدون سنگینی غیرضروری گیمینگ هستند، طراحی شده است.
روش رتبهبندی ما
نگاهی اجمالی
| # | محصول | امتیاز | قیمت | بهترین برای |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Apple MacBook Air M5 (13″) | 9.4 | $1,299 | دانشجویان و کاربران روزمره که عمر باتری و تجربهی بیصدا و سبک مکاواس را اولویت میدهند |
| 2 | Dell XPS 14 (2026) | 9.1 | $1,599 | کاربران حرفهای ویندوز و مسافران پرکاری که به عمر باتری فوقالعاده و ساختار باکیفیت نیاز دارند |
| 3 | Apple MacBook Air M3 (15″) | 8.9 | $1,299 | کاربرانی که به صفحهنمایش بزرگتر برای چندوظیفگی نیاز دارند و مکاواس را به ویندوز ترجیح میدهند |
| 4 | Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 | 8.7 | $1,399 | مسافران تجاری که به قابلیت حمل فوقالعاده و دوام در محیط ویندوز نیاز دارند |
| 5 | ASUS ZenBook 14 OLED | 8.2 | $799 | کاربران با بودجه محدود که کیفیت نمایشگر را بر قدرت پردازش خام اولویت میدهند |
| 6 | Dell XPS 15 (2026) | 8.0 | $1,499 | متخصصان خلاق که به سازگاری با ویندوز و قدرت پردازش گرافیکی مجزا نیاز دارند |
Apple MacBook Air M5 (13″)
$1,299 9.4- در مدل 13 اینچی، حدود 17 ساعت عمر باتری در حالت Wi-Fi ارائه میدهد
- شامل 16 گیگابایت رم لحیمشده بهصورت استاندارد، که نیاز به ارتقای فوری را از بین میبرد
- طراحی باریک و بیصدا که در جریانهای کاری معمول شخصی بدون نیاز به فن کار میکند
- رم لحیمشده است و پس از خرید توسط کاربر قابل ارتقا نیست
- ارتقای رم از 16 گیگابایت به 24 گیگابایت، 200 دلار هزینه اضافی دارد
- محدود به macOS، بهجز کاربرانی که به نرمافزارهای مخصوص ویندوز نیاز دارند
مناسب برای: دانشجویان و کاربران روزمره که عمر باتری و تجربهی بیصدا و سبک مکاواس را اولویت میدهند
محصول شماست؟ دریافت لیست تأییدشده · نشان رتبه رایگان
Dell XPS 14 (2026)
$1,599 9.1- عمر باتری تأییدشده بین 20 تا 43 ساعت را هنگام مرور وب به دست میآورد
- از تراشه جدید Intel Panther Lake برای بهرهوری بهتر استفاده میکند
- با 16 گیگابایت رم DDR5 شروع میشود و پایهای محکم برای چندوظیفگی فراهم میکند
- عمر باتری بسته به نوع کاربری بهطور قابلتوجهی متفاوت است و از 20 تا 43 ساعت متغیر است
- ارتقای رم از 16 گیگابایت به 32 گیگابایت نیازمند پرداخت 200 دلار اضافی است
- قیمت شروع بالاتر 1,599 دلار در مقایسه با رقبا با مشخصات مشابه از اپل
مناسب برای: کاربران حرفهای ویندوز و مسافران پرکار که به دوام باتری فوقالعاده و ساختار باکیفیت نیاز دارند
این محصول شماست؟ دریافت لیست تأییدشده · نشان رتبه رایگان
Apple MacBook Air M3 (15″)
$1,299 8.9- با پردازنده 8 هستهای Apple M3، عملکردی بهتر از اکثر لپتاپهای اینتل با نصف مصرف انرژی ارائه میدهد
- دارای نمایشگر 15.3 اینچی Liquid Retina که برای چندوظیفگی همزمان (Side-by-side) ایدهآل است
- طراحی بدون فن را برای عملکرد بیصدا در حین انجام وظایف روزمره حفظ میکند
- مدل پایه تنها با 8 گیگابایت حافظه یکپارچه شروع میشود که برای جریانهای کاری فراتر از وبگردی سبک محدودکننده است
- فاقد معماری جدیدتر M5 موجود در مدل 13 اینچی
- به دلیل اندازه بزرگتر صفحهنمایش، سنگینتر از نسخه 13 اینچی است
مناسب برای: کاربرانی که به صفحهنمایش بزرگتر برای انجام چند کار همزمان نیاز دارند و macOS را به ویندوز ترجیح میدهند
محصول شماست؟ دریافت لیست تأییدشده · نشان رتبه رایگان
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12
$1,399 8.7- با وزن تنها 2.48 پوند (1.12 کیلوگرم)، برای سفر فوقالعاده قابل حمل است
- ساختهشده با دوام درجه نظامی برای تحمل رفتوآمدهای مکرر
- شامل صفحهنمایش 14 اینچی IPS با رزولوشن 2.8K و عمر باتری تا 15 ساعت
- سنگینتر از MacBook Air M5 بدون فن، علیرغم طراحی باریک آن
- از پردازنده Intel Core Ultra 7 استفاده میکند که ممکن است تحت بار کاری داغتر از تراشههای سری M اپل کار کند
- قیمت شروع بالاتر نسبت به ASUS ZenBook 14 OLED
مناسب برای: مسافران تجاری که به قابلیت حمل فوقالعاده و دوام در محیط ویندوز نیاز دارند
محصول شماست؟ دریافت لیست تأییدشده · نشان رتبه رایگان
ASUS ZenBook 14 OLED
$799 8.2- کمترین قیمت شروع 799 دلار را در میان لپتاپهای انتخابشده برای استفاده شخصی ارائه میدهد
- دارای صفحهنمایش OLED زنده برای دقت رنگ برتر در مقایسه با پنلهای استاندارد IPS
- تجهیز شده به پردازنده AMD Ryzen 7 برای مولتیتسکینگ کارآمد
- فاقد GPU مستقل موجود در Dell XPS 15 است که عملکرد خلاقانه را محدود میکند
- کیفیت ساخت و دوام، مانند ThinkPad X1 Carbon، بهعنوان درجه نظامی مشخص نشده است
- عمر باتری بهطور صریح بیشتر از 15 ساعت (معیار ThinkPad) ذکر نشده است
مناسب برای: کاربران با بودجه محدود که کیفیت نمایشگر را بر قدرت پردازش خام اولویت میدهند
این محصول شماست؟ دریافت لیست تأییدشده · نشان رتبه رایگان
Dell XPS 15 (2026)
$1,499 8.0- شامل GPU انویدیا NVIDIA RTX 4070 برای جریانهای کاری خلاقانه شتابدهیشده
- دارای نمایشگر 15.6 اینچی OLED با رزولوشن 3.5K برای مصرف رسانه با وضوح بالا
- از تا 64 گیگابایت رم DDR5 برای چندوظیفگی سنگین پشتیبانی میکند
- با وزن 4.2 پوند (1.9 کیلوگرم)، بهطور قابلتوجهی سنگینتر از ThinkPad X1 Carbon است
- قیمت شروع بالاتر از MacBook Air M5 و ASUS ZenBook 14
- فاقد دوام باتری فوقالعاده مدلهای Dell XPS 14 یا MacBook Air است
مناسب برای: متخصصان خلاق که به سازگاری با ویندوز و قدرت GPU مستقل نیاز دارند
محصول شماست؟ دریافت لیست تأییدشده · نشان رتبه رایگان
چگونه انتخاب کنیم
Dell XPS 14 را برای عمر باتری تأییدشده تا 43 ساعت انتخاب کنید، اما بدنه سنگینتر آن را در مقایسه با MacBook Air M5 بدون فن که حدود 17 ساعت عمر باتری در شاسی سبکتر ارائه میدهد، بپذیرید.
اگر نیاز دارید بعداً RAM را تا 64GB ارتقا دهید، Dell XPS 15 را انتخاب کنید، در حالی که MacBook Air M5 به دلیل حافظه لحیمشده، نیازمند پرداخت 200 دلار اضافه از قبل برای 24GB است.
برای کمترین قیمت 799 دلار با دقت رنگ برتر، ASUS ZenBook 14 OLED را انتخاب کنید، یا مبلغ بیشتری بپردازید تا Dell XPS 15 را با صفحهنمایش OLED 3.5K و قدرت پردازش گرافیکی مجزا به دست آورید.
لپتاپ Lenovo ThinkPad X1 Carbon را برای دوام درجه نظامی و سازگاری با ویندوز با وزن 2.48 پوند انتخاب کنید، یا MacBook Air M3 را برای صفحهنمایش بزرگتر 15.3 اینچی اگر macOS را ترجیح میدهید.
نظر ما
اپل MacBook Air M5 (13-inch) انتخاب برتر برای دانشجویان و کاربران عادی است که اولویت آنها عمر باتری و تجربهای بیصدا و سبک از macOS است. با این حال، Dell XPS 14 (2026) گزینه برتر برای کاربران حرفهای ویندوز و مسافران پرکار است که به عمر باتری فوقالعاده و ساختار باکیفیت نیاز دارند.
در حال تعویض مدل قدیمی خود هستید؟ میتوانید آن را به صورت رایگان در Bazeta، بازار آگهیهای ما، به فروش برسانید.
پرسشهای متداول
کدام لپتاپ طولانیترین عمر باتری را دارد؟
Dell XPS 14 (2026) در هنگام مرور وب، عمر باتری تأییدشدهای بین 20 تا 43 ساعت را ثبت میکند که بهطور قابلتوجهی از حدود 17 ساعت عمر باتری Wi-Fi در Apple MacBook Air M5 (13-inch) بیشتر است.
مقرونبهصرفهترین گزینه برای استفاده شخصی کدام است؟
ASUS ZenBook 14 OLED با قیمت شروع 799 دلار، مقرونبهصرفهترین گزینه است و برای کاربران حساس به بودجه که کیفیت صفحهنمایش را بر قدرت پردازش خام اولویت میدهند، ایدهآل است.
کدام لپتاپ برای متخصصان خلاق بهترین است؟
Dell XPS 15 (2026) برای متخصصان خلاق که به سازگاری با ویندوز و قدرت پردازش گرافیکی مجزا نیاز دارند بهترین است، زیرا شامل GPU انویدیا RTX 4070 است و از حداکثر 64 گیگابایت رم DDR5 پشتیبانی میکند.
آیا میتوانم RAM را در MacBook Air با بالاترین امتیاز ارتقا دهم؟
خیر، رم در Apple MacBook Air M5 (13-inch) لحیمشده است و پس از خرید توسط کاربر قابل ارتقا نیست، هرچند بهصورت استاندارد دارای 16 گیگابایت حافظه یکپارچه است.