Paras auton kojelautakamera vuonna 2026: Huippuvalinnat jokaiselle kuljettajalle

Tyylikäs musta kojelautakamera tuulilasissa kiinnitettynä, punainen tallennusvalo hehkuu – kuvitus artikkeliin Paras kojelautakamera autolle vuonna 2026: parhaat valinnat jokaiselle kuljettajalle

Toimituksellisesti riippumaton. Tämä sivu voi sisältää affiliate-linkkejä ja selkeästi merkittyjä maksettuja mainoksia – katso mainosilmoituksemme. Maksetut mainokset eivät muuta alla olevaa järjestystä. Olemme Amazon Associate -kumppaneita ja ansaitsemme qualifying purchases -ostoista. Hinnat ovat suuntaa antavia ($) ja vaihtuvat usein; jälleenmyyjälinkit vievät osoitteeseen amazon.com (US).

Arvioimme parhaat kojelautakamerat resoluution, kuvakentän, yöaikaisen näkyvyysalueen ja erityisten kuljettajan avustustoimintojen perusteella määrittääksemme parhaan kojelautakameran autoilijoille vuonna 2026. Tämä opas kattaa viisi eri mallia kompakteista näytöttömistä laitteista kolmikanavaisiin järjestelmiin, mikä auttaa sinua valitsemaan oman tallennustarpeesi ja budjettisi mukaisesti.

Näin arvioimme tuotteet

Videotarkkuus ja kuvataajuusKuvakenttä (FOV)YönäkyvyysalueTallennus- ja liitäntävaihtoehdotKuljettajan avustustoiminnot

Kokonaisvaltainen arviointimenetelmä →

Pikakatsaus

#TuotePisteetHintaParas kohteelle
1 Garmin X310 9.1 $399.99 Kuljettajille, jotka arvostavat korkeaa kuvanlaatua ja kompaktia kokoa ja voivat poistaa häiritsevät ilmoitukset käytöstä
2 Vantrue N4 Pro S 4K 3 Channel 8.8 $379.99 Käyttäjät, jotka tarvitsevat kattavan 360 asteen peiton sisä- ja takakameroinnin kanssa
3 Rove R2-4K Dual Pro 8.5 $209.49 Hintatietoiset ostajat, jotka etsivät 4K-tarkkuutta ja erinomaista yösuoritusta
4 Nextbase Piqo 2K 8.2 Alle 150 $ Kuljettajat, jotka haluavat huomaamattoman, kompaktin kameran perusturvallisuusominaisuuksilla
5 Cobra SC220C 7.9 — Uber/Lyft-kuljettajat, jotka tarvitsevat sisätilojen dokumentointia
1
G

Garmin X310

$399.99 9.1
Edut
  • 4K-tarkkuus 30 kuvan sekuntitaajuudella ja 140 asteen kuvakenttä
  • Sisäänrakennettu Clarity Polarizer vähentää heijastuksia
  • Sisältää etutörmäys- ja kaistanvaihtovaroitukset
  • Kompakti muotoilu ja 2,41 tuuman kosketusnäyttö
Miinukset
  • Kuljettajaa avustavat ilmoitukset ovat herkkiä ja häiritseviä (BS-pisteet: 2/10)
  • Ei LTE-yhteyttä toisin kuin Garmin Live -mallissa
  • Yönäkyvyysalue rajoittuu 25 jalkaan

Sopii parhaiten: Kuljettajille, jotka arvostavat korkeaa kuvanlaatua ja kompaktia kokoa ja voivat poistaa häiritsevät ilmoitukset käytöstä

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu tuotelistaus · ilmainen luokitusmerkki

2
V

Vantrue N4 Pro S 4K 3 Channel

$379.99 8.8
Edut
  • Kolme STARVIS 2 -sensoria etu-, sisä- ja takakuvaukseen
  • Samanaikainen 4K (etu) + 1080p (sisätila) + 2,5K (takaa) -kuvaus
  • IP67-luokiteltu takakamera, joka kestää upotuksen veteen
  • Vaihdettava kaksoiskanavainen tila toimii 30 % viileämpänä
Miinukset
  • Korkeampi hintataso verrattuna yksikanavaisiin laitteisiin
  • Monimutkainen asennus kolmen kameran kokoonpanon vuoksi
  • Vaatii Wi-Fi- ja GPS-integraation täyden ominaisuussetin käyttöön

Sopii parhaiten: Käyttäjille, jotka tarvitsevat kattavan 360 asteen peiton sisä- ja takavalvonnalla

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu tuotelistaus · ilmainen luokitusmerkki

3
R

Rove R2-4K Dual Pro

$209.49 8.5
Edut
  • Sony STARVIS 2 -kenno tarjoaa erinomaisen hämäräsuorituskyvyn
  • 4K-resoluutio 30 fps:llä 150 asteen kuvakentällä
  • Imukupiteline mahdollistaa helpon siirtämisen autojen välillä
  • Merkittävä alennus 349,99 $:n ohjehinnasta
Miinukset
  • Käyttöliittymän navigointi on hankalaa
  • Aiheuttaa ääniä käynnistyksen aikana (BS-pisteet: 5/10)
  • Yönäkyvyysalue on 30 ft

Paras: Hintatietoiset ostajat, jotka etsivät 4K-tarkkuutta ja erinomaista yösuoritusta

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arvostelumerkki

4
N

Nextbase Piqo 2K

Alle 150 $ 8.2
Edut
  • Kompakti muotoilu (noin 4 tuumaa korkea) ilman näyttöä
  • Sentry-ominaisuudet sisältävät törmäyksen havaitsemisen pysäköitynä
  • Matala häiriötaso (BS-pisteet: 7/10)
  • 145 asteen kuvakulma 2K-tarkkuudella
Miinukset
  • Heikko yösuorituskyky, rekisterikilvet eivät näy kunnolla
  • Päivänaikainen näkyvyysalue rajoittuu 35 jalkaan
  • Hätäpaikkatietojen jakaminen vaatii 3,99 $/kk -tilauksen

Paras: Kuljettajat, jotka haluavat huomaamattoman, kompaktin kameran perusturvallisuusominaisuuksilla

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arvostelumerkki

5
C

Cobra SC220C

7.9
Edut
  • Sisäänrakennettu ohjaamon kamera sisätilojen dokumentointiin
  • 1440p-tarkkuus etukamerassa 30 kuvan sekuntitaajuudella
  • 140 asteen kuvakulma
  • Ihanteellinen kuljettajan vaatimustenmukaisuuden varmistamiseen
Miinukset
  • Alkuasetus on aikaa vievä
  • Sovellus on hankala käyttää
  • Heikko yösuorituskyky, rekisterikilvet eivät näy kunnolla
  • Päiväaikainen näkyvyysalue rajoittuu 40 ft:iin

Paras: Uber/Lyft-kuljettajille, jotka tarvitsevat sisätilojen dokumentointia

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu ilmoitus · ilmainen arviomerkki

Näin valitset

1
Yönäkyvyysalue

Suosi Sony STARVIS 2 -kennoilla varustettuja kameroita, kuten Rove R2-4K tai Vantrue N4 Pro, jos ajat usein yöllä, sillä standardikennot eivät välttämättä pysty havaitsemaan rekisterikilpiä yli 25–30 ft:n etäisyydeltä.

2
Tilauskustannukset

Tarkista toistuvat maksut; Nextbase Piqo 2K vaatii 3,99 $/kk -tilauksen hätäpaikkatietojen jakamiseen, kun taas Garmin- ja Rove-malleissa on mukana tuleva MicroSD-muisti ilman pakollisia kuukausimaksuja.

3
Kuvakenttä

Laajempi kuvakenttä (140–150 astetta) tallentaa enemmän ympäröivää liikennettä; Rove R2-4K tarjoaa 150 astetta, kun taas Garmin X310 tarjoaa 140 astetta, mikä varmistaa laajemman peiton viereisille kaistoille.

4
Sisävalvontatarpeet

Jos olet kyytinkuljettaja, valitse Cobra SC220C sen sisäänrakennetun ohjaamon kameran vuoksi tai Vantrue N4 Pro sen omistetun sisätilojen STARVIS 2 IR -sensorin vuoksi, sillä tavallisissa vain etukameralla varustetuissa kameroissa ei ole tätä ominaisuutta.

Tuomiomme

Garmin X310 on vuoden 2026 paras yleiskäyttöinen kojelokamera auton omistajille sen 4K-tarkkuuden, sisäänrakennetun polarisaattorin ja kompaktin muotoilun ansiosta, vaikka hälytykset ovatkin herkkiä. Niille, jotka tarvitsevat kattavan peiton, Vantrue N4 Pro S tarjoaa monipuolisimman kolmen kanavan kuvauksen.

Vaihdatko vanhaa laitetta? Voit myydä sen ilmaiseksi Bazetassa, ilmoitusmarkkinapaikassamme.

Usein kysytyt kysymykset

Vaativatko nämä kojelautakamerat kuukausitilausta?

Useimmat eivät; Garmin X310, Rove R2-4K, Vantrue N4 Pro ja Cobra SC220C käyttävät mukana tulevia MicroSD-kortteja. Vain Nextbase Piqo 2K vaatii 3,99 $/kk -tilauksen hätäpaikkatietojen jakamiseen.

Mikä kojelokamera on yönäöltään paras?

Rove R2-4K ja Vantrue N4 Pro on varustettu Sony STARVIS 2 -kennoilla, jotka tarjoavat Garmin X310:n 25 ft:n yöaikaisen näkyvyysalueen verrattain paremman hämäräsuorituskyvyn.

Voinko siirtää kojelokameran eri autojen välillä?

Kyllä, Rove R2-4K käyttää imukuppikiinnikettä, joka mahdollistaa helpon siirtämisen ajoneuvojen välillä, toisin kuin kiinteät liimakiinnikkeet.

Mikä on saatavilla oleva enimmäistarkkuus?

Garmin X310, Rove R2-4K ja Vantrue N4 Pro tarjoavat kaikki 4K-resoluution 30 fps:llä, kun taas Nextbase Piqo 2K tarjoaa 2K-resoluution.

Lähteet

  1. Parhaat kojelautakamerat - MotorTrend
  2. Parhaat auton kojelokamerat etu- ja takakamera 2026
  3. Parhaat kojelautakamerat 2026 – The Great Reviewer

Käyttäjäarvostelut

Ladataan arvosteluja…
Kirjoita arvostelu