Paras kannettava voimalaitos retkeilyyn vuonna 2026
Toimituksellisesti riippumaton. Tämä sivu voi sisältää affiliate-linkkejä ja selkeästi merkittyjä maksettuja mainoksia – katso mainosilmoituksemme. Maksetut mainokset eivät muuta alla olevaa järjestystä. Olemme Amazon Associate -kumppaneita ja ansaitsemme qualifying purchases -ostoista. Hinnat ovat suuntaa antavia ($) ja vaihtuvat usein; jälleenmyyjälinkit vievät osoitteeseen amazon.com (US).
Arvioimme viisi johtavaa kannettavaa virtalähdettä leiriytymiseen käyttökelpoisen wattituntitehokkuuden, latausnopeuden, paino-kapasiteettisuhteen ja tiettyjen lähtörajoitusten perusteella. Tämä luokitus on suunniteltu leiriytyjille, jotka tarvitsevat luotettavaa off-grid-virtaa kannettaviin tietokoneisiin, puhelimiin ja pieniin kodinkoneisiin, asettaen todelliset suorituskykytiedot markkinointiväitteiden edelle.
Näin arvioimme tuotteet
Kokonaisvaltainen arviointimenetelmä →
Pikakatsaus
| # | Tuote | Pisteet | Hinta | Paras kohteelle |
|---|---|---|---|---|
| 1 | EcoFlow Delta 2 | 9.4 | $0.61 per käyttökelpoinen Wh | Retkeilijät, jotka arvostavat tasaisen pienitehoisen virran elektroniikalle ja kevyttä painoa suuremman kapasiteetin massan sijaan. |
| 2 | Anker SOLIX C1000 Gen 2 | 9.1 | $649 | Ostajat, jotka etsivät parhaan hinta-laatusuhteen keskihintaluokasta ja arvostavat nopeita latausaikoja. |
| 3 | Bluetti AC180 | 8.8 | $699 | Keskitason ostajat, jotka tarvitsevat suuremman kapasiteetin kuin EcoFlow Delta 2 tai Anker C1000 ja jotka sietävät ylimääräisen painon. |
| 4 | Jackery Explorer 1000 v2 | 8.5 | $499 | Yleiset leiriytyjät, jotka tarvitsevat tasapainon ominaisuuksien ja takuun välillä alimmalla keskitason hinnalla. |
| 5 | EcoFlow River 3 | 8.2 | $199 | Minimalistiset leiriytyjät, reppumatkaajat ja ultrakevyet kokoonpanot, jotka tarvitsevat virtaa puhelimiin ja pieniin valoihin. |
EcoFlow Delta 2
$0.61 per käyttökelpoinen Wh 9.4- Toimittaa 67 % ilmoitetusta wattituntipotentiaalista tasaisella 34 W:n kuormituksella, mikä varmistaa vakaan tehon kannettaville tietokoneille ja puhelimille
- Sisältää kaksi USB-C-porttia, jotka pystyvät 100 W:n tehoon kumpikin samanaikaista nopeaa latausta varten
- Kevyin keskihintaisessa luokassa 27 lbs:n painollaan, mikä tekee siitä helpommin pakattavan kuin kilpailijat
- Sisältää tarkan integroidun näyttöpaneelin jäljellä olevan lataustilan tarkkaan seurantaan
- Vain IP20-luokitus, mikä tarkoittaa, että siinä ei ole merkittävää vedenkestävyyttä märkiä leiriytymisympäristöjä varten
- AC-liitännät ja auton latausportti sijaitsevat takana erillään USB-porteista ja tietopaneelista, mikä hankaloittaa kaapelien hallintaa
- Näyttö sammuu muutaman prosentin ollessa jäljellä, mikä voi piilottaa viimeisen käyttökelpoisen energian erän
Paras: Leiriytyjät, jotka arvostavat tasaista matalan tehon virtaa elektroniikalle ja keveyttä suuren kapasiteetin sijaan.
Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu luettelo · ilmainen luokitusmerkki
Anker SOLIX C1000 Gen 2
$649 9.1- Saavuttaa 100 % latauksen vain 58 minuutissa, mikä on huomattavasti nopeampaa kuin useimmissa kilpailijoissa
- Tarjoaa 1 056 Wh:n kapasiteetin ja 1 800 W:n tehon, mikä sopii suurempiin leirilaitteisiin
- Osoittaa korkean tehokkuuden suurten laitteiden testeissä ja pitkän aikavälin säilytystilanteissa
- Painaa 30,9 lbs, mikä on enemmän kuin EcoFlow Delta 2:n 27 lbs
- Korkeampi hankintahinta 649 $ verrattuna Jackery Explorer 1000 v2:n hintaan 499 $
Paras: Ostajat, jotka etsivät parhaan hinta-laatusuhteen keskihintaluokasta ja arvostavat nopeita latausaikoja.
Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu luettelo · ilmainen luokitusmerkki
Bluetti AC180
$699 8.8- Tarjoaa korkeimman kapasiteetin tässä luettelossa 1 152 Wh, mikä tarjoaa pidemmän toimintajan kuin EcoFlow Delta 2
- Toimii 1 800 W:n teholla ja hoitaa tehokkaasti suuren tehon laitteet
- Saavuttaa täyteen latauksen noin 75 minuutissa, tasapainottaen nopeutta ja kapasiteettia
- Testatuista laitteista painavin, 35,3 lbs, mikä tekee siitä kömpelön reppumatkailuun tai ahtaaseen säilytykseen
- Hitaampi täyteen lataus verrattuna Anker SOLIX C1000 Gen 2:n 58 minuutin lataussykliin
- Korkein hinta $699, mikä tarjoaa vähemmän arvoa per wattitunti kuin EcoFlow Delta 2
Paras: Keskihintaiset ostajat, jotka tarvitsevat suuremman kapasiteetin kuin EcoFlow Delta 2 tai Anker C1000 ja sietävät lisäpainoa.
Onko tuote tässä? Hanki vahvistettu tuotelistaus · ilmainen arviomerkki
Jackery Explorer 1000 v2
$499 8.5- Tasapainottaa kapasiteetin, lähdön, ominaisuudet ja takuun tehokkaasti keskitason kategorialle
- Käyttää LiFePO4-akkukemiaa pidempään käyttöikään verrattuna vanhempiin NMC-malleihin
- Edullisin keskitason vaihtoehto hintaan $499, alittaen Anker SOLIX C1000 Gen 2:n
- Invertterin tehokkuus hukkaa tyypillisesti 10–15 % tallennetusta energiasta, mikä vähentää todellisen käyttökelpoisen tehon noin 850–900 Wh:iin
- Akun katkaisutoiminnot estävät täyden purkautumisen käyttöiän säilyttämiseksi, mikä rajoittaa kokonaiskäytettävissä olevaa energiaa
Paras: Yleiset leiriytyjät, jotka tarvitsevat tasapainoisen ominaisuuksien ja takuun yhdistelmän edullisimmalla keskihintaisella hinnalla.
Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu tuoteluettelo · ilmainen arvostelumerkki
EcoFlow River 3
$199 8.2- Erittäin kevyt, vain 7,5 lbs, ihanteellinen minimalistisiin kokoonpanoihin
- X-Boost-teknologia mahdollistaa laitteiden käyttämisen jopa 600W asti 300W invertoriluokituksesta huolimatta
- Nopea seinälataus saavuttaa 0–100 % latauksen 56 minuutissa, mikä on nopeampaa kuin Bluetti AC180:ssa
- Sisältää sovellusintegraation latausnopeuksien ja laiteohjelmistopäivitysten tarkkaan hallintaan
- Rajoitettu 245 Wh:n kapasiteetti ei pysty pyörittämään täysikokoisia retkikaappeja yön yli
- Aurinkosyöttö on rajoitettu enintään 110W:iin, mikä on hitaampaa kuin suuremmissa yksiköissä off-grid-latausta varten
Paras: Minimalistiset leiriytyjät, reppumatkaajat ja ultrakevyet kokoonpanot, jotka tarvitsevat virtaa puhelimiin ja pieniin valoihin.
Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu tuoteluettelo · ilmainen arvostelumerkki
Näin valitset
Valitse EcoFlow River 3 (7,5 lbs) reppumatkailuun, mutta huomioi sen 245 Wh:n rajoitus. Autoleiriytymiseen Bluetti AC180 tarjoaa 1 152 Wh:n kapasiteetin, mutta painaa 35,3 lbs, mikä on huomattavasti enemmän kuin EcoFlow Delta 2:n 27 lbs.
Jos pysähdyksesi ovat lyhyitä, Anker SOLIX C1000 Gen 2 latautuu täyteen 58 minuutissa. Bluetti AC180 kestää noin 75 minuuttia, kun taas EcoFlow River 3 kestää 56 minuuttia.
Huomioi invertorin tehohäviöt. Jackery Explorer 1000 v2 kuluttaa 10–15 % varatusta energiasta, joten sen teoreettisesta 1 000 Wh kapasiteetista saadaan noin 850–900 Wh käyttökelpoista tehoa.
Useimmat yksiköt täällä ovat IP20-luokiteltuja, kuten EcoFlow Delta 2, mikä tarkoittaa, että ne eivät ole vedenkestäviä. Suunnittele pitämään ne katoksen alla tai kuivapussissa sateen aikana.
Tuomiomme
EcoFlow Delta 2 on paras valinta useimmille retkeilijöiden optimaalisen painon (27 lbs), tehokkuuden alhaisilla kuormituksilla (67 % @ 34 W) ja hinnan per käyttökelpoinen wattitunti ($0.61) tasapainon ansiosta. Valitse Anker SOLIX C1000 Gen 2, jos nopea lataus (58 min) on ensisijainen tavoitteesi, tai EcoFlow River 3 ultrakevyttä reppumatkailua varten.
Vaihdatko vanhemman laitteen? Voit myydä sen ilmaiseksi Bazeta-markkinapaikallamme.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä virtalähde latautuu nopeimmin?
EcoFlow River 3 latautuu 0–100 %:iin 56 minuutissa, ja Anker SOLIX C1000 Gen 2 seuraa tiiviisti 58 minuutissa. Bluetti AC180 latautuu noin 75 minuutissa.
Paljonko käyttökelpoista tehoa Jackery Explorer 1000 v2 todellisuudessa tarjoaa?
Vaikka Jackery Explorer 1000 v2:n nimelliskapasiteetti on 1 000 Wh, se toimittaa noin 850–900 Wh käyttökelpoista tehoa invertterin 10–15 % hyötysuhdetappioiden vuoksi.
Voiko EcoFlow River 3 käyttää leirijääkaappia?
EcoFlow River 3:ssa on 245 Wh:n kapasiteetti, eikä se pysty pyörittämään täysikokoisia leirijääkaappeja yöllä. Se sopii paremmin puhelimiin, valoihin ja pieniin elektroniikkalaitteisiin.
Mikä laite on paras pienitehoisille laitteille?
EcoFlow Delta 2 on optimoitu tasaiseen pienitehoiseen virtaan, sillä se tarjoaa 67 % ilmoitetusta wattituntipotentiaalistaan tasaisella 34 W:n kuormituksella, mikä on ihanteellista kannettaville tietokoneille ja älypuhelimille.