Paras kannettava SSD-ulkoisen kiintolevy vuonna 2026

Tyylikäs kannettava SSD-levy hohtavan tietovirran kanssa – kuvitus artikkeliin Paras kannettava SSD-ulkoisen kiintolevy vuonna 2026

Toimituksellisesti riippumaton. Tämä sivu voi sisältää affiliate-linkkejä ja selkeästi merkittyjä maksettuja mainoksia – katso mainosilmoituksemme. Maksetut mainokset eivät muuta alla olevaa järjestystä. Olemme Amazon Associate -kumppaneita ja ansaitsemme qualifying purchases -ostoista. Hinnat ovat suuntaa antavia ($) ja vaihtuvat usein; jälleenmyyjälinkit vievät osoitteeseen amazon.com (US).

Arvioimme 12 kannettavaa SSD-levyä liitäntänopeuden (USB4 vs. USB 3.2), kestävyyden luokitusten ja hinta-per-gigabyte-tehokkuuden perusteella. Tämä ranking on suunniteltu luojille, kenttätyöntekijöille ja yleiskäyttäjille, jotka etsivät luotettavaa mobiilitallennustilaa tietyillä suorituskykykynnysarvoilla.

Näin arvioimme tuotteet

Liitännän kaistanleveys (USB4 vs. USB 3.2 Gen 2x2)Kestävyysluokitukset (IP-luokitus ja pudotuskorkeus)Hinta-laatusuhdeMuoto ja kannettavuusLiitinyhteensopivuus (Type-C vs. Micro-B)

Kokonaisvaltainen arviointimenetelmä →

Pikakatsaus

#TuotePisteetHintaParas kohteelle
1 Samsung T9 9.4 $110 (2TB) Yleiskäyttöön: käyttäjät, jotka tarvitsevat nopeat siirrot ja joilla on modernit USB-portit
2 Crucial X9 Pro 9.1 $80–$90 (2TB) Edullisuudesta kiinnostuneet ostajat, jotka etsivät luotettavaa kestävyyttä ja riittävää nopeutta
3 Kingston XS2000 8.9 $90–$100 (2TB) Matkustajat, jotka arvostavat minimaalista kokoa uhraamatta Gen 2x2 -nopeuksia
4 Corsair EX400U 8.8 $120 (1TB) Mac-käyttäjät ja luojat, jotka tarvitsevat maksimaalisen kaistanleveyden suurille tiedostoille
5 LaCie Rugged SSD 8.5 $140 (2TB) Kenttätyöntekijät ja ulkovalokuvaajat, jotka tarvitsevat kestävää suojaa
6 WD My Passport (Works with USB C) 8.2 — Käyttäjille, jotka tarvitsevat maksimikapasiteetin alhaisimmalla hinnalla varmuuskopiointiin
1
S

Samsung T9

$110 (2TB) 9.4
Edut
  • Saavuttaa enintään 2 000 MB/s:n nopeuden USB 3.2 Gen 2x2 -liitännän kautta
  • Luokiteltu 3 m:n pudotuskestävyydelle
  • Sisältää IP-luokituksen pölyn ja vedenkestävyyttä varten
Miinukset
  • Vaatii USB 3.2 Gen 2x2 -yhteensopivan portin huippunopeuksien saavuttamiseksi
  • Suorituskyky heikkenee merkittävästi vanhemmissa USB-porteissa

Paras: Yleiskäyttöön: käyttäjät, jotka tarvitsevat nopeat siirrot ja joilla on modernit USB-portit

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arviomerkki

2
C

Crucial X9 Pro

$80–$90 (2TB) 9.1
Edut
  • Tarjoaa enimmäisnopeudet 1 050 MB/s USB 3.2 Gen 2 -liitännällä
  • Kestää pudotuksia jopa 7,5 jalan korkeudesta
  • Varustettu IP55-luokituksella pöly- ja vesitiiviyttä varten
Miinukset
  • Matalampi huippunopeus verrattuna Gen 2x2-asemiin, kuten Samsung T9
  • Ei hyödynnä USB4:n kaistanleveyttä

Paras: Budjettitietoisille ostajille, jotka etsivät luotettavaa kestävyyttä ja riittävää nopeutta

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arviomerkki

3
K

Kingston XS2000

$90–$100 (2TB) 8.9
Edut
  • Kompakti muotoilu mahtuu helposti paitataskuun
  • Tarjoaa enimmäisnopeudet 2 000 MB/s USB 3.2 Gen 2x2 -liitännällä
  • Sisältää IP55-luokituksen, kun sitä käytetään suojakotelon kanssa
Miinukset
  • Vaatii mukana tulevan suojakotelon ilmoitetun IP-luokituksen saavuttamiseksi
  • Ei tue USB4:ää

Paras: Matkustajat, jotka arvostavat minimaalista kokoa tinkimättä Gen 2x2 -nopeuksista

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arviomerkki

4
C

Corsair EX400U

$120 (1TB) 8.8
Edut
  • Hyödyntää USB4-liitäntää 40 Gbps:n kaistanleveydelle
  • Saavuttaa enimmäisnopeudet 4 000 MB/s
  • Varustettu kestävällä alumiinikotelolla
Miinukset
  • Korkeampi hinta per terabyte verrattuna USB 3.2 -levyihin
  • Vaatii yhteensopivan USB4-laitteiston täyden nopeushyödyn saavuttamiseksi

Paras: Mac-käyttäjille ja luojille, jotka tarvitsevat maksimaalisen tiedonsiirtonopeuden suurille tiedostoille

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arviomerkki

5
L

LaCie Rugged SSD

$140 (2TB) 8.5
Edut
  • Korkein kestävyysluokitus IP67-sertifikaatilla
  • Luokiteltu jopa 3 m:n pudotuksille
  • Sisältää USB 3.2 Gen 2 -liitännän
Miinukset
  • Enimmäisnopeus 1 000 MB/s on alhaisempi kuin Gen 2x2-vaihtoehdoissa
  • Premium-hinta noin $140 2TB:n kapasiteetille

Paras: Kenttätyöntekijöille ja ulkovalokuvaajille, jotka tarvitsevat kestävää suojaa

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu tuoteluettelo · ilmainen luokitusmerkki

6
W

WD My Passport (Works with USB C)

8.2
Edut
  • Saatavilla jopa 6 TB:n tallennuskapasiteettiin asti
  • Tarjoaa edullisen hinnan per terabyte
  • Kannettava muotoilu perustallennustarpeisiin
Miinukset
  • Käyttää Micro-B-liitintä modernin Type-C:n sijaan
  • Suorituskyky rajoittuu kiintolevyjen tasolle, hitaampi kuin SSD-levyt

Paras: Käyttäjille, jotka tarvitsevat maksimikapasiteetin alhaisimmalla hinnalla varmuuskopiointiin

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arviomerkki

Näin valitset

1
Liitäntänopeusvaatimukset

Valitse USB4-asemat, kuten Corsair EX400U (4 000 MB/s), jos siirrät suuria videotiedostoja; valitse USB 3.2 Gen 2x2 -asemat, kuten Samsung T9 (2 000 MB/s), tasapainoiseen nopeuteen ja hintaan.

2
Kestävyystarpeet

Vaativiin olosuhteisiin valitse LaCie Rugged SSD IP67-luokituksella ja 3 m:n pudotuskestävyydellä; yleiseen käyttöön Crucial X9 Pro:n IP55-luokitus ja 7,5 ft:n pudotuskestävyys riittävät.

3
Kapasiteetti vs. nopeus

Jos tarvitset yli 4 TB:n kapasiteetin, WD My Passport tarjoaa jopa 6 TB:n kapasiteetin mutta uhraa nopeutta; nopeampia siirtoja varten pysy SSD-levyissä, joiden kapasiteetti on tyypillisesti enintään 2 TB tai 4 TB.

4
Portin yhteensopivuus

Varmista, että tietokoneessasi on USB 3.2 Gen 2x2 -portti saadaksesi täydet nopeudet Samsung T9:stä tai Kingston XS2000:sta; muuten Crucial X9 Pro tarjoaa johdonmukaista suorituskykyä vanhemmissa porteissa.

Tuomiomme

Samsung T9 on paras yleinen kannettava SSD-ulkoisen kiintolevy useimmille käyttäjille sen 2 000 MB/s:n nopeuden ja $110:n hintapisteen ansiosta, kun taas Crucial X9 Pro tarjoaa parhaan vastineen rahalle kestävyyteen keskittyville ostajille.

Vaihdatko vanhaa laitetta? Voit myydä sen ilmaiseksi Bazeta-markkinapaikallamme.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä kannettava SSD on nopein?

Corsair EX400U on testatuista nopein, ja se saavuttaa enintään 4 000 MB/s:n nopeuden USB4-liitännällään.

Mikä on paras edullinen vaihtoehto?

Crucial X9 Pro tarjoaa parhaan hinta-laatusuhteen noin 80–90 dollarilla 2 TB:n mallissa, tarjoten 1 050 MB/s:n nopeudet ja IP55-kestävyyden.

Mikä levy on paras ulkotöihin?

LaCie Rugged SSD on paras kenttätyöhön sen IP67-luokituksen ja jopa 3 metrin pudotuksia kestävän rakenteen ansiosta.

Tarvitsenko USB4:n kannettavaan SSD-levyyn?

Ei välttämättä; Samsung T9 saavuttaa 2 000 MB/s:n nopeuden USB 3.2 Gen 2x2 -liitännällä, mikä riittää useimpiin tehtäviin ja maksaa vähemmän kuin USB4-vaihtoehdot.

Lähteet

  1. Parhaat ulkoiset SSD-levyt
  2. Parhaat ulkoiset levyt
  3. Paras ulkoinen kiintolevy SSD
  4. Parhaat ulkoiset kiintolevyt
  5. Parhaat ulkoiset SSD-levyt 2026 -ostopas
  6. Parhaat kannettavat ulkoiset kiintolevyt vuonna 2026

Käyttäjäarvostelut

Ladataan arvosteluja…
Kirjoita arvostelu