Paras kannettava SSD iPhoneen vuonna 2026

Tyylikäs kannettava SSD yhdistettynä älypuhelimeen hohtavalla datakaapelilla – kuvitus artikkelille Paras kannettava SSD iPhonelle vuonna 2026

Toimituksellisesti riippumaton. Tämä sivu voi sisältää affiliate-linkkejä ja selkeästi merkittyjä maksettuja mainoksia – katso mainosilmoituksemme. Maksetut mainokset eivät muuta alla olevaa järjestystä. Olemme Amazon Associate -kumppaneita ja ansaitsemme qualifying purchases -ostoista. Hinnat ovat suuntaa antavia ($) ja vaihtuvat usein; jälleenmyyjälinkit vievät osoitteeseen amazon.com (US).

Arvioimme viisi kannettavaa SSD-levyä liitännän nopeuden, fyysisen koon, iPhone-kohtaisien ominaisuuksien kuten MagSafe-tuen sekä hinta-kapasiteettisuhteen perusteella. Tämä vertailu on suunniteltu iPhone-käyttäjille, jotka tarvitsevat luotettavan ulkoisen tallennustilan korkearesoluutioisten videoiden varmuuskopiointiin ja suurten tiedostojen siirtoon.

Näin arvioimme tuotteet

Liitäntänopeus (USB4 vs. USB 3.2)Fyysiset mitat ja painoMagSafe- tai magneettisen kiinnityksen yhteensopivuusHinta terabytea kohdenSuora iOS Files -sovellusyhteensopivuus

Kokonaisvaltainen arviointimenetelmä →

Pikakatsaus

#TuotePisteetHintaParas kohteelle
1 Corsair EX400U 9.4 $499 Ammattilaisille, jotka siirtävät suuria 4K/8K-videotiedostoja ja peliasennuksia ja tarvitsevat MagSafe-mukavuutta
2 Lexar SL500 8.8 $230 Hintatietoiset käyttäjät, jotka tarvitsevat luotettavia valokuvien varmuuskopioita ja sovellusten siirtoa ilman suurta virrankulutusta
3 SanDisk Creator Phone SSD 8.5 $150 Sisällöntuottajat, jotka kuvaavat ProRes 4K -formaattissa 60 fps:n taajuudella ja arvostavat magneettista kiinnitystä maksimaalisen tiedonsiirtonopeuden sijaan
4 Samsung T9 8.2 $376 Yleiskäyttöiset käyttäjät, jotka tarvitsevat luotettavan ja kompaktin aseman dokumenttien säilytykseen ja kevyeen median käyttöön
5 Crucial X10 Pro 7.9 — Matkustajat, jotka arvostavat pienintä mahdollista kokoa ja painoa edistyneiden ominaisuuksien sijaan
1
C

Corsair EX400U

$499 9.4
Edut
  • USB4-liitäntä tarjoaa lähes kolminkertaisen nopeuden USB 3.2 -asemiin verrattuna
  • MagSafe-yhteensopiva liitin mahdollistaa johdottoman kiinnityksen iPhoneihin
  • Tukee suoraa ProRes-videotallennusta iPhonesta pudotettujen kehysten välttämiseksi
  • Ei liikkuvia osia, mikä takaa kestävyyden matkoilla
Miinukset
  • Korkeampi hinta 499 $ 1 TB:lle verrattuna USB 3.2 -vastineisiin
  • Täyden nopeuden hyödyntäminen vaatii USB4- tai Thunderbolt 4 -portit, mikä rajoittaa käyttöä vanhemmissa laitteissa

Sopii parhaiten: Ammattilaisille, jotka siirtävät suuria 4K/8K-videotiedostoja ja peliasennuksia ja tarvitsevat MagSafe-mukavuutta

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu tuoteluettelo · ilmainen luokitusmerkki

2
L

Lexar SL500

$230 8.8
Edut
  • Lukunopeudet yltävät jopa 2 000 MB/s USB 3.2 Gen 2 -liitännän kautta
  • Yhteensopiva iPhone Files -sovelluksen kanssa suoraan pakkauksesta otettaessa ilman ajureita
  • Alhainen virrankulutus pidentää iPhonen akunkestoa varmuuskopioiden aikana
  • Metallikuori tarjoaa kestävyyttä edullisemmalla hinnalla
Miinukset
  • Hitaampi suorituskyky verrattuna USB4-asemiin kuten Corsair EX400U
  • Ei MagSafe-magneettikiinnitystä

Sopii parhaiten: Budjettitietoisille käyttäjille, jotka tarvitsevat luotettavat valokuvavarmuuskopiot ja sovellusten siirron ilman suurta virrankulutusta

Onko tämä tuotteesi? Hanki vahvistettu tuotelistaus · ilmainen luokitusmerkki

3
S

SanDisk Creator Phone SSD

$150 8.5
Edut
  • Kirjoitusnopeudet jopa 1 000 MB/s mahdollistavat sujuvan ProRes 4K -editoinnin
  • IP65-luokitus takaa sertifioitua veden- ja pölynkestävyyttä
  • MagSafe-magneettikiinnitys yksinkertaistaa yhteyden iPhone 17 -sarjan laitteisiin
  • Optimoitu nimenomaisesti iPhone USB-C -yhteyttä varten
Miinukset
  • Tilaa vievä muoto hankaloittaa taskusäilytystä
  • Suorituskyky on rajoitettu 1 000 MB/s:n nopeuteen, mikä on puolet huippuluokan USB4-asemien nopeudesta

Sopii parhaiten: Sisällöntuottajille, jotka kuvaavat ProRes 4K -videota 60 fps -taajuudella ja arvostavat magneettista kiinnitystä maksimaalisen tiedonsiirtonopeuden sijaan

Onko tämä tuotteesi? Hanki vahvistettu tuotelistaus · ilmainen luokitusmerkki

4
S

Samsung T9

$376 8.2
Edut
  • Kompakti sauvamainen muoto (88×60×14 mm) mahtuu helposti laukkuihin
  • Standardi USB-yhteys takaa laajan yhteensopivuuden
  • Luotettava brändimaine dokumenttien yleiseen varmuuskopiointiin
Miinukset
  • Hinta nousi $376:een 2TB:lle NAND-flash-muistien saatavuusongelmien vuoksi
  • Suurempi kuin erittäin kompaktit vaihtoehdot, kuten Crucial X10 Pro

Sopii parhaiten: Yleiskäyttöisille käyttäjille, jotka tarvitsevat luotettavan, kompaktin levyn dokumenttivarastointiin ja kevyeen mediankäyttöön

Onko tämä tuotteesi? Hanki vahvistettu tuotelistaus · ilmainen luokitusmerkki

5
C

Crucial X10 Pro

7.9
Edut
  • Erittäin kompaktit mitat 65×50×10mm minimoivat tilantarpeen
  • Kevyt 42 g:n paino vähentää puhelimen porttien rasitusta
  • Yksinkertainen plug-and-play-toiminnallisuus
Miinukset
  • Ei lisätoimintoja kuten jalustoja tai magneettikiinnitystä
  • Hinnoittelua ei julkaista julkisesti – hinta-arvio on pyydettävä erikseen

Paras: Matkustajille, jotka arvostavat pienintä mahdollista kokoa ja painoa edistyneiden ominaisuuksien sijaan

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu tuoteluettelo · ilmainen luokitusmerkki

Näin valitset

1
Liitäntänopeusvaatimukset

Valitse USB4-asemat, kuten Corsair EX400U, jos siirrät suuria videotiedostoja, sillä ne tarjoavat lähes kolminkertaisen nopeuden USB 3.2 -asemiin verrattuna. Valokuvien varmuuskopiointiin USB 3.2 -asemat, kuten Lexar SL500, jonka lukunopeus on 2 000 MB/s, riittävät hyvin.

2
Kiinnitystapa

Valitse MagSafe-yhteensopivat levyt (Corsair EX400U, SanDisk Creator Phone SSD) kaapelittomaan kiinnitykseen. Jos haluat perinteisen liitännän, tavalliset USB-levyt kuten Samsung T9 riittävät hyvin.

3
Hinta kapasiteettia kohti

SanDisk Creator Phone SSD tarjoaa parhaan hinta-laatusuhteen noin $150 hinnalla 1 TB:lle. Corsair EX400U maksaa $499 samasta kapasiteetista, mutta perustelee lisähinnan USB4-nopeuksilla ja MagSafe-integraatiolla.

4
Fyysinen koko

Valitse taskukokoinen Crucial X10 Pro (65×50×10 mm). Samsung T9 on suurempi (88×60×14 mm), kun taas SanDisk Creator Phone SSD tunnetaan tilaa vievästä muodosta.

Tuomiomme

Corsair EX400U on ykkösvalinta USB4-nopeutensa ja MagSafe-integraationsa ansiosta, vaikka hinta on korkeampi. Budjettitietoisille käyttäjille Lexar SL500 tarjoaa vahvan suorituskyvyn ja iOS-yhteensopivuuden puoleen hintaan.

Vaihdatko vanhaa laitetta? Voit myydä sen ilmaiseksi Bazeta-markkinapaikallamme.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä kannettava SSD on paras iPhonen videonmuokkaukseen?

Corsair EX400U tukee suoraa ProRes-videotallennusta ja tarjoaa lähes kolminkertaiset USB4-nopeudet verrattuna USB 3.2 -levyihin, mikä minimoi pudotetut kehykset muokkauksen aikana.

Toimivatko nämä SSD-asemat iPhone Files -sovelluksen kanssa?

Kyllä, Lexar SL500 on yhteensopiva iPhone Files -sovelluksen kanssa suoraan pakkauksesta otettaessa. Useimmat modernit USB-C SSD-levyt, mukaan lukien SanDisk Creator Phone SSD, muodostavat yhteyden saumattomasti USB-C:n kautta.

Onko MagSafe-kiinnitys välttämätön iPhone SSD-levyille?

Ei ehdottoman välttämätön, mutta Corsair EX400U:n ja SanDisk Creator Phone SSD:n kaltaiset levyt tarjoavat MagSafe-yhteensopivat liittimet johdottomaan kiinnitykseen, mikä yksinkertaistaa varmuuskopiointia.

Paljonko 1 TB:n kannettava SSD maksaa?

Hinnat vaihtelevat: SanDisk Creator Phone SSD maksaa noin $150, Lexar SL500 $230 ja Corsair EX400U $499 1 TB:n tilavuudella.

Lähteet

  1. Parhaat kannettavien SSD-asemien arvostelut
  2. Parhaat ulkoiset SSD-levyt
  3. Paras ulkoinen kiintolevy SSD
  4. Parhaat ulkoiset tallennusvaihtoehdot iPhone-käyttäjille
  5. Näin valitset kannettavan SSD-levyn vuonna 2026
  6. Parhaat kannettavat ulkoiset SSD-levyt

Käyttäjäarvostelut

Ladataan arvosteluja…
Kirjoita arvostelu