Beste bildebehandlingsprogramvare i 2026: Toppvalg for RAW-behandling og AI

Et kameraobjektiv med flytende redigeringsglidere og et fargehjul — illustrasjon for Beste fotoredigeringsprogramvaren i 2026: Toppvalg for RAW-behandling og AI

Redaksjonelt uavhengig. Denne siden kan inneholde affiliate-lenker og tydelig merket betalt plassering — se vår annonseringsinformasjon. Betalt plassering endrer aldri rangeringsrekkefølgen nedenfor. Prisene er veiledende ($) og endres ofte.

Vi evaluerte seks ledende fotoredigeringsapplikasjoner basert på bredde i RAW-støtte, AI-prosesseringshastighet, prismodeller og pålitelighet ved tethering. Denne rangeringen er spesielt designet for fotografer som prioriterer effektiv RAW-arbeftsflyt og nøyaktig gjengivelse av farger i 2026.

Slik rangerte vi disse

Antall støttede RAW-kameraerHastighet for AI-maskering og støyreduksjonFleksibilitet i prismodell (abonnement vs. evigvarende)Pålitelighet ved tethered captureTildeling av skylagring

Full rangeringsmetodikk →

Oversikt

#ProduktPoengsumPrisBest for
1 Adobe Lightroom Classic 9.4 $9.99/mnd (Fotografi-plan) Fotografer som trenger bred RAW-støtte, dyp katalogadministrasjon og batchredigering
2 Capture One 9.1 $299 (Perpetual License) eller $179/year Studio- og kommersielle fotografer som prioriterer fargekorrekthet og tethered shooting
3 DxO PhotoLab 8 8.8 $229 (Evigvarende lisens) Brukere som prioriterer støyreduksjon og RAW-bildekvalitet
4 Luminar Neo 8.5 $149–$159 (Engangskjøp) Entusiaster og fotografer som søker rask AI-assistert redigering uten abonnementsavgifter
5 ON1 Photo RAW 8.2 $49,99–$99 (Evigvarende lisens) Brukere som ønsker en permanent, alt-i-ett-editor uten abonnementsforpliktelser
6 Affinity Photo 2 7.9 — Brukere som søker et engangskjøp-alternativ til Photoshop for pikselnivå-redigering
1
A

Adobe Lightroom Classic

$9.99/mnd (Fotografi-plan) 9.4
Fordeler
  • Støtter over 1 100 kameraer for bred RAW-kompatibilitet
  • AI-maskeringsverktøy (Select Subject, Sky) kjører på under ett sekund på Apple Silicon/Nvidia GPU-er
  • Eksporterer 200 RAW-filer til JPEG i batch på ca. 8–10 minutter på middels kraftige stasjonære datamaskiner
  • Inneholder GPU-accelerert redigering som ble lagt til sent i 2025
Ulemper
  • Abonnementsmodell uten alternativ for evigvarende lisens
  • Sky-lagring i basisplanen er begrenset til 20 GB
  • Katalogstørrelsen kan vokse over tid og krever vedlikehold

Best for: Fotografer som trenger bred RAW-støtte, dyp katalogadministrasjon og batchredigering

Er dette ditt produkt? Få en verifisert oppføring · gratis rangeringsmerke

2
C

Capture One

$299 (Perpetual License) eller $179/year 9.1
Fordeler
  • Bygger tilpassede ICC-profiler for hver støttet kameramodel
  • Leverer overlegen gjengivelse av hudtoner med mindre manuell justering
  • Tilbyr raskere og mer pålitelig tethered capture enn konkurrentene
  • Støtter over 600 kameraer
Ulemper
  • Høyere inngangskostnad sammenlignet med abonnementsbaserte konkurrenter
  • Spesifikt fokus på tethering og farge kan være unødvendig for casual-brukere

Best for: Studio- og kommersielle fotografer som prioriterer fargekorrekthet og tethered shooting

Er dette ditt produkt? Få en verifisert oppføring · gratis rangeringsmerke

3
D

DxO PhotoLab 8

$229 (Evigvarende lisens) 8.8
Fordeler
  • Inneholder DeepPRIME XD2-støyreduksjonsteknologi for høy ISO-ytelse
  • Støtter over 500 kameraer med avanserte objektivkorrigeringer
  • Engangskjøpsmodell unngår faste abonnementsavgifter
Ulemper
  • Primært fokusert på RAW-behandling fremfor kompleks lagbasert komposisjon
  • Begrenset til Windows og Mac-plattformer uten integrert native mobilapp

Best for: Brukere som prioriterer støyreduksjon og RAW-bildekvalitet

Er dette ditt produkt? Få en verifisert oppføring · gratis rangeringsmerke

4
L

Luminar Neo

$149–$159 (Engangskjøp) 8.5
Fordeler
  • Inneholder ett-klikks AI-verktøy for Sky replacement, Relighting og Light Depth
  • Tilbyr Restoration-verktøy for å fargelegge svart-hvitt og fjerne riper
  • Støtter over 450 kameraer og inkluderer Smart Search-funksjonalitet
Ulemper
  • Kan mangle den dype manuelle kontrollpresisjonen til Photoshop for komplekse komposisjoner
  • Prisnivået varierer mellom $129 og $199 avhengig av pakke

Best for: Entusiaster og fotografer som søker rask AI-assistert redigering uten abonnementsavgifter

Er dette ditt produkt? Få en verifisert oppføring · gratis rangeringsmerke

5
O

ON1 Photo RAW

$49,99–$99 (Evigvarende lisens) 8.2
Fordeler
  • Kombinerer nettlesing, redigering, effekter og størrelsesendring i én applikasjon
  • Støtter over 800 kameraer for omfattende kompatibilitet
  • Inneholder AI-drevne DeNoise- og Sharpening-verktøy
Ulemper
  • Grensesnittet kan være mindre raffinert enn hos dedikerte high-end-konkurrenter
  • Primært posisjonert som en verdiløsning fremfor et premium pro-verktøy

Best for: Brukere som ønsker en permanent, alt-i-ett-editor uten abonnementsforpliktelser

Er dette ditt produkt? Få en verifisert oppføring · gratis rangeringsmerke

6
A

Affinity Photo 2

7.9
Fordeler
  • Tilbyr robuste lagbaserte redigerings- og komposisjonsfunksjoner
  • Opererer etter en engangskjøpsmodell uten løpende avgifter
  • Fungerer som et direkte alternativ til Photoshop for pikselnivå-redigering
Ulemper
  • Har et mindre plugin-økosystem sammenlignet med Adobe-produkter
  • Begrenset til Windows og Mac-plattformer

Best for: Brukere som søker et engangskjøpsalternativ til Photoshop for pikselnivå-redigering

Er dette ditt produkt? Få en verifisert oppføring · gratis rangeringsmerke

Slik velger du

1
Bredde i kamera støtte

Hvis du fotograferer med ulikt utstyr, velg Adobe Lightroom Classic for støtten til over 1 100 kameraer, eller ON1 Photo RAW for dekningen av over 800 kameraer.

2
Hastighet for AI-behandling

For rask maskering på moderne maskinvare, velg Adobe Lightroom Classic, som kjører AI-maskeringsverktøy på under ett sekund på Apple Silicon eller Nvidia GPU-er.

3
Preferanse for prismodell

Unngå abonnement ved å velge DxO PhotoLab 8 ($229 evigvarende) eller Luminar Neo ($149–$159 evigvarende) i stedet for Adobes månedsavgifter.

4
Pålitelighet ved tethering

Studiofotografer bør prioritere Capture One, som tilbyr raskere og mer pålitelig tethered capture enn konkurrentene.

Vår vurdering

Adobe Lightroom Classic er det beste valget takket være sin uovertrufne RAW-støtte (over 1 100 kameraer) og raske AI-maskering, mens Capture One fortsatt er overlegen for studio-tethering og fargeeksakthet.

Ofte stilte spørsmål

Hvilken programvare har størst kamera støtte?

Adobe Lightroom Classic støtter over 1,100 kameraer, etterfulgt av ON1 Photo RAW med støtte for over 800 kameraer.

Finnes det et godt alternativ for evigvarende lisens?

Ja, DxO PhotoLab 8 tilbyr en evigvarende lisens for $229, og Luminar Neo er tilgjengelig for et engangskjøp mellom $149 og $159.

Hvor rask er AI-maskering i Lightroom?

AI-maskeringsverktøyene i Adobe Lightroom Classic kjører på under ett sekund ved bruk av Apple Silicon eller Nvidia GPU-er.

Hvilket verktøy er best for tethered shooting?

Capture One anbefales for studioarbeid på grunn av sin raskere og mer pålitelige tethered capture-kapasitet sammenlignet med konkurrentene.

Kilder

  1. Beste fotoredigeringsprogramvaren i 2026
  2. Den beste fotoredigeringsprogramvaren
  3. Guide til beste fotoredigeringsprogramvare
  4. Topp fotoredigeringsverktøy
  5. Digital NPQ Photo Software Review
  6. PCMag Beste fotoredigeringsprogramvalg

Brukeranmeldelser

Laster vurderinger…
Skriv en vurdering