Cea mai bună stație de energie portabilă pentru camping în 2026

O stație de energie portabilă robustă lângă un cort de camping din pânză — ilustrație pentru Cea mai bună stație de energie portabilă pentru camping în 2026

Independență editorială. Această pagină poate conține link-uri de afiliere și plasamente plătite etichetate clar — consultați declarația noastră privind publicitatea. Plasamentele plătite nu modifică niciodată ordinea clasamentului de mai jos. În calitate de Partener Amazon, câștigăm din achizițiile eligibile. Prețurile sunt indicative ($) și se modifică frecvent; link-urile către retailerii duc la amazon.com (SUA).

Am evaluat cinci stații de energie portabile de top pentru camping pe baza eficienței watt-ore utile, a vitezei de încărcare, a raportului greutate-capacitate și a limitelor specifice de ieșire. Acest clasament este conceput pentru cei care au nevoie de energie fiabilă off-grid pentru laptopuri, telefoane și aparate mici, prioritizând datele reale de performanță în detrimentul afirmațiilor de marketing.

Cum am clasat aceste produse

Eficiența în wați-oră la sarcini scăzuteWattajul ieșirii AC și capacitățile X-BoostMetrici privind greutatea și portabilitateaViteza de încărcare (0-100%)Preț per watt-oră utilizabilChimia bateriei și durata de viață

Metodologie completă de clasare →

Pe scurt

#ProdusScorPrețCel mai bun pentru
1 EcoFlow Delta 2 9.4 0,61 $ per Wh utilizabil Călătorii care prioritizează o putere constantă de wattaj scăzut pentru electronice și greutate redusă în detrimentul capacității mari.
2 Anker SOLIX C1000 Gen 2 9.1 $649 Cumpărătorii care caută cea mai bună valoare în categoria de mijloc și care prioritizează timpii rapizi de încărcare.
3 Bluetti AC180 8.8 $699 Cumpărători mid-range care au nevoie de o capacitate mai mare decât EcoFlow Delta 2 sau Anker C1000 și care pot tolera greutatea suplimentară.
4 Jackery Explorer 1000 v2 8.5 $499 Utilizatorii de camping general care au nevoie de un echilibru între funcții și garanție la cel mai mic preț din gama de mijloc.
5 EcoFlow River 3 8.2 $199 Camping minimalist, backpackeri și configurații ultralight care au nevoie de energie pentru telefoane și lumini mici.
1
E

EcoFlow Delta 2

0,61 $ per Wh utilizabil 9.4
Avantaje
  • Oferă 67% din potențialul watt-oră declarat la un consum constant de 34W, asigurând o putere stabilă pentru laptopuri și telefoane
  • Dispune de două porturi USB-C capabile de o ieșire de 100W fiecare pentru încărcare rapidă simultană
  • Cel mai ușor din categoria mid-range la 27 lbs, fiind mai ușor de împachetat decât concurenții
  • Include un panou de afișare precis integrat pentru monitorizarea exactă a nivelului de încărcare rămas
Contra
  • Are doar rating IP20, ceea ce înseamnă că nu oferă o rezistență semnificativă la apă pentru mediile de camping umede
  • Porturile AC și portul de încărcare auto sunt amplasate în partea din spate, separate de porturile USB și de panoul informativ, ceea ce complică gestionarea cablurilor
  • Afișajul se stinge când mai rămân câteva procente, ascunzând posibil ultima porțiune de energie utilizabilă

Ideal pentru: Călătorii care prioritizează o putere constantă de wattaj scăzut pentru electronice și greutate redusă în detrimentul capacității mari.

Este produsul dumneavoastră? Obțineți o listare verificată · insignă de clasament gratuită

2
A

Anker SOLIX C1000 Gen 2

$649 9.1
Avantaje
  • Ajunge la 100% încărcare în doar 58 de minute, semnificativ mai rapid decât majoritatea competitorilor
  • Oferă o capacitate de 1.056 Wh cu o ieșire de 1.800W, potrivită pentru aparate de camping mai mari
  • Demonstrează o eficiență ridicată în testele cu aparate de mare consum și în scenarii de depozitare pe termen lung
Contra
  • Cântărește 30,9 lbs, ceea ce este mai greu decât cele 27 lbs ale EcoFlow Delta 2
  • Cost inițial mai mare de $649 comparativ cu $499 pentru Jackery Explorer 1000 v2

Ideal pentru: Cumpărători care caută cea mai bună valoare în categoria mid-range și care prioritizează timpii rapizi de încărcare.

Este produsul dumneavoastră? Obțineți o listare verificată · insignă gratuită de clasament

3
B

Bluetti AC180

$699 8.8
Avantaje
  • Oferă cea mai mare capacitate din această listă, de 1,152 Wh, asigurând o autonomie mai lungă decât EcoFlow Delta 2
  • Livrează o putere de ieșire de 1.800W, gestionând eficient dispozitivele cu consum ridicat
  • Realizează o încărcare completă în aproximativ 75 de minute, echilibrând viteza și capacitatea
Contra
  • Cea mai grea unitate testată, la 35.3 lbs, ceea ce o face incomodă pentru backpacking sau spații de depozitare înguste
  • Timp de încărcare completă mai lent comparativ cu ciclul de 58 de minute al Anker SOLIX C1000 Gen 2
  • Cel mai ridicat punct de preț la $699, oferind o valoare mai mică per watt-oră decât EcoFlow Delta 2

Ideal pentru: Cumpărătorii din gama de mijloc care au nevoie de o capacitate mai mare decât EcoFlow Delta 2 sau Anker C1000 și care pot tolera o greutate suplimentară.

Este produsul dumneavoastră? Obțineți o listare verificată · insignă de clasament gratuită

4
J

Jackery Explorer 1000 v2

$499 8.5
Avantaje
  • Echilibrează eficient capacitatea, ieșirea, funcțiile și garanția pentru categoria mid-range
  • Utilizează chimia bateriei LiFePO4 pentru o durată de viață mai lungă comparativ cu modelele NMC mai vechi
  • Cea mai accesibilă opțiune mid-range la $499, fiind mai ieftină decât Anker SOLIX C1000 Gen 2
Contra
  • Eficiența invertorului risipește de obicei 10–15% din energia stocată, reducând puterea reală utilizabilă la aproximativ 850–900 Wh
  • Pragurile de întrerupere a bateriei previn descărcarea completă pentru a conserva durata de viață, limitând energia totală disponibilă

Ideal pentru: Utilizatorii de camping general care au nevoie de un echilibru între funcții și garanție la cel mai mic preț din gama de mijloc.

Este produsul dumneavoastră? Obțineți o listare verificată · insignă de clasament gratuită

5
E

EcoFlow River 3

$199 8.2
Avantaje
  • Extrem de ușoară, cu o greutate de 7,5 lbs, ideală pentru configurații minimaliste
  • Tehnologia X-Boost permite alimentarea dispozitivelor de până la 600W în ciuda ratingului invertorului de 300W
  • Încărcarea rapidă la priză realizează 0–100% în 56 de minute, mai rapid decât Bluetti AC180
  • Include integrarea cu aplicația pentru controlul detaliat al vitezelor de încărcare și al actualizărilor de firmware
Contra
  • Capacitatea limitată de 245 Wh nu poate alimenta frigiderele de camping de dimensiuni complete peste noapte
  • Intrarea solară este limitată la maximum 110W, mai lentă decât unitățile mai mari pentru reîncărcarea off-grid

Ideal pentru: Călători minimaliști, backpackeri și configurații ultralight care au nevoie de energie pentru telefoane și lumini mici.

Este produsul dumneavoastră? Obțineți o listare verificată · insignă de clasament gratuită

Cum să alegeți

1
Greutate vs Capacitate

Alegeți EcoFlow River 3 (7,5 lbs) pentru backpacking, dar țineți cont de limita sa de 245 Wh. Pentru camping cu mașina, Bluetti AC180 oferă 1.152 Wh, dar cântărește 35,3 lbs, fiind semnificativ mai greu decât cele 27 lbs ale EcoFlow Delta 2.

2
Viteză de încărcare

Dacă aveți opriri scurte, Anker SOLIX C1000 Gen 2 se încarcă complet în 58 de minute. Bluetti AC180 durează aproximativ 75 de minute, în timp ce EcoFlow River 3 durează 56 de minute.

3
Pierderi de eficiență

Luați în calcul ineficiența invertorului. Jackery Explorer 1000 v2 pierde 10–15% din energia stocată, oferind aproximativ 850–900 Wh de putere utilizabilă din capacitatea sa teoretică de 1,000 Wh.

4
Rezistență la apă

Majoritatea unităților de aici au rating IP20, la fel ca EcoFlow Delta 2, ceea ce înseamnă că nu sunt rezistente la apă. Planificați să le păstrați la adăpost sau într-o husă impermeabilă în caz de ploaie.

Verdictul nostru

EcoFlow Delta 2 este alegerea principală pentru majoritatea călătorilor datorită echilibrului optim între greutate (27 lbs), eficiență la sarcini mici (67% la 34W) și preț per watt-oră utilizabil ($0.61). Alegeți Anker SOLIX C1000 Gen 2 dacă încărcarea rapidă (58 min) este prioritatea dumneavoastră, sau EcoFlow River 3 pentru backpacking ultralight.

Înlocuiți un model mai vechi? Îl puteți vinde gratuit pe Bazeta, piața noastră de anunțuri clasificate.

Întrebări frecvente

Care stație de alimentare se încarcă cel mai repede?

EcoFlow River 3 se încarcă de la 0–100% în 56 de minute, fiind urmat îndeaproape de Anker SOLIX C1000 Gen 2 la 58 de minute. Bluetti AC180 durează aproximativ 75 de minute.

Câtă energie utilizabilă oferă efectiv Jackery Explorer 1000 v2?

Deși este evaluată la 1.000 Wh, Jackery Explorer 1000 v2 oferă aproximativ 850–900 Wh de energie utilă din cauza pierderilor de eficiență ale invertorului de 10–15%.

Poate EcoFlow River 3 să alimenteze un frigider de camping de dimensiuni complete?

EcoFlow River 3 are o capacitate de 245 Wh și nu poate alimenta frigiderele de camping de dimensiuni complete peste noapte. Este mai potrivit pentru telefoane, lumini și electronice mici.

Care unitate este cea mai bună pentru dispozitivele cu wattaj scăzut?

EcoFlow Delta 2 este optimizat pentru o putere constantă de wattaj scăzut, oferind 67% din potențialul său watt-oră declarat la un consum constant de 34W, ideal pentru laptopuri și smartphone-uri.

Surse

  1. Cele mai bune stații de energie pentru camping
  2. Cele mai bune stații de alimentare portabile 2026
  3. Cele mai bune stații de energie portabile 2026
  4. Cele mai bune stații de energie portabile pentru camping 2026
  5. Cele mai bune stații de energie portabile 2026
  6. Cele mai bune 5 stații de energie portabile pentru camping off-grid în 2026

Recenzii utilizatori

Se încarcă recenziile…
Scrieți o recenzie