Bästa bildredigeringsprogrammet 2026: Bästa valen för RAW-behandling och AI

Ett kamerobjektiv med flytande redigeringsreglage och en färgskiva – illustration för Bästa bildredigeringsprogrammet 2026: Toppval för RAW-bearbetning och AI

Redaktionellt oberoende. Denna sida kan innehålla affiliate-länkar och tydligt märkta betalda placeringar – se vår reklamansvar. Betalda placeringar ändrar aldrig rangordningen nedan. Priserna är vägledande ($) och ändras ofta.

Vi utvärderade sex ledande fotoredigeringsprogram baserat på RAW-stöd, AI-behandlingshastighet, prissättningsmodeller och tillförlitlighet vid tethering. Denna rankning är specifikt utformad för fotografer som prioriterar effektiv RAW-arbetsflöteshantering och korrekt färgåtergivning 2026.

Så här rankade vi dessa

Antal stödda RAW-kamerorHastighet för AI-maskering och brusreduceringFlexibilitet i prissättningsmodell (abonnemang vs. perpetual)Tillförlitlighet vid tethered captureMolnlagringstilldelning

Fullständig metodologi för rangordning →

Översikt

#ProduktBetygPrisBäst för
1 Adobe Lightroom Classic 9.4 $9.99/mån (Fotografiplan) Fotografer som behöver brett RAW-stöd, djup kataloghantering och batchredigering
2 Capture One 9.1 $299 (Perpetual License) eller $179/year Studio- och kommersiella fotografer som prioriterar färgnoggrannhet och tethered shooting
3 DxO PhotoLab 8 8.8 $229 (Perpetual License) Användare som prioriterar brusreducering och RAW-bildkvalitet
4 Luminar Neo 8.5 $149–$159 (Engångsköp) Entusiaster och fotografer som söker snabb AI-assisterad redigering utan abonnemangsavgifter
5 ON1 Photo RAW 8.2 $49,99–$99 (Perpetual License) Användare som vill ha en perpetual, allt-i-ett-redigerare utan abonnemangsbindning
6 Affinity Photo 2 7.9 — Användare som söker ett engångsköpsalternativ till Photoshop för bildredigering på pixelnivå
1
A

Adobe Lightroom Classic

$9.99/mån (Fotografiplan) 9.4
Fördelar
  • Stöder över 1 100 kameror för brett RAW-kompatibilitet
  • AI-maskeringsverktyg (Select Subject, Sky) körs på under en sekund på Apple Silicon/Nvidia-GPU:er
  • Batchexporterar 200 RAW-filer till JPEG på ca 8–10 minuter på medelklassdatorer
  • Innehåller GPU-accelererad redigering som lades till sent 2025
Nackdelar
  • Endast abonnemangsmodell utan möjlighet till permanent licens
  • Molnlagring i basplanen är begränsad till 20GB
  • Katalogstorleken kan växa över tid och kräver underhåll

Bäst för: Fotografer som behöver bred RAW-stöd, djup kataloghantering och batchredigering

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

2
C

Capture One

$299 (Perpetual License) eller $179/year 9.1
Fördelar
  • Skapar anpassade ICC-profiler för varje stödd kamerakropp
  • Ger överlägsen återgivning av hudtoner med mindre manuell justering
  • Erbjuder snabbare och mer pålitlig tethered capture än konkurrenterna
  • Stöder över 600 kameror
Nackdelar
  • Högre inträdespris jämfört med abonnementsbaserade konkurrenter
  • Specifikt fokus på tethering och färg kan vara onödigt för casual-användare

Bäst för: Studio- och kommersiella fotografer som prioriterar färgnoggrannhet och tethered shooting

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

3
D

DxO PhotoLab 8

$229 (Perpetual License) 8.8
Fördelar
  • Har DeepPRIME XD2-brusreduceringsteknik för hög ISO-prestanda
  • Stöder 500+ kameror med avancerade objektivkorrigeringar
  • Engångsköp undviker återkommande abonnemangsavgifter
Nackdelar
  • Fokus främst på RAW-behandling snarare än komplex lagerbaserad komposition
  • Begränsat till Windows och Mac utan inbyggd integration för mobila appar

Bäst för: Användare som prioriterar brusreducering och RAW-bildkvalitet

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

4
L

Luminar Neo

$149–$159 (Engångsköp) 8.5
Fördelar
  • Innehåller ett-klicks AI-verktyg för Sky replacement, Relighting och Light Depth
  • Erbjuder Restoration-verktyg för att färglägga svartvitt och ta bort repor
  • Stöder över 450 kameror och inkluderar Smart Search-funktionalitet
Nackdelar
  • Kan sakna den djupa manuella kontrollprecision som Photoshop erbjuder för komplexa kompositioner
  • Prisintervallet varierar mellan $129 och $199 beroende på paket

Bäst för: Entusiaster och fotografer som söker snabb AI-assisterad redigering utan abonnemangsavgifter

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

5
O

ON1 Photo RAW

$49,99–$99 (Perpetual License) 8.2
Fördelar
  • Kombinerar bläddring, redigering, effekter och storleksändring i en enda applikation
  • Stöder över 800 kameror för omfattande kompatibilitet
  • Innehåller AI-drivna verktyg för DeNoise och Sharpening
Nackdelar
  • Gränssnittet kan vara mindre förfinat än hos dedikerade high-end-konkurrenter
  • Positioneras främst som en prisvärd lösning snarare än ett premiumverktyg för proffs

Bäst för: Användare som vill ha en perpetual, allt-i-ett-editor utan abonnemangsförpliktelser

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad listning · gratis rank-badge

6
A

Affinity Photo 2

7.9
Fördelar
  • Erbjuder robust lagerbaserad redigering och kompositionsmöjligheter
  • Fungerar på en engångsköpsmodell utan återkommande avgifter
  • Fungerar som ett direkt alternativ till Photoshop för bildredigering på pixelnivå
Nackdelar
  • Har ett mindre plugin-ekosystem jämfört med Adobe-produkter
  • Begränsat till Windows- och Mac-plattformar

Bäst för: Användare som söker ett engångsköpsalternativ till Photoshop för bildredigering på pixelnivå

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

Så här väljer du

1
Bredd i kamerastöd

Om du fotograferar med varierad utrustning, välj Adobe Lightroom Classic för dess stöd för över 1 100 kameror, eller ON1 Photo RAW för dess täckning av över 800 kameror.

2
Hastighet för AI-bearbetning

För snabb maskering på modern hårdvara, välj Adobe Lightroom Classic, som kör AI-maskeringsverktyg på under en sekund på Apple Silicon eller Nvidia-GPU:er.

3
Preferens för prissättningsmodell

Undvik abonnemang genom att välja DxO PhotoLab 8 ($229 perpetual) eller Luminar Neo ($149–$159 perpetual) istället för Adobes månadsavgifter.

4
Pålitlighet vid tethering

Studiofotografer bör prioritera Capture One, som erbjuder snabbare och mer pålitlig tethered capture än konkurrenterna.

Vårt omdöme

Adobe Lightroom Classic är det bästa valet tack vare sitt oöverträffade RAW-stöd (över 1 100 kameror) och snabba AI-maskering, medan Capture One förblir överlägset för studio-tethering och färgnoggrannhet.

Vanliga frågor

Vilken mjukvara har störst kamerastöd?

Adobe Lightroom Classic stöder över 1,100 kameror, följt av ON1 Photo RAW med stöd för 800+ kameror.

Finns det ett bra alternativ med perpetual license?

Ja, DxO PhotoLab 8 erbjuder en permanent licens för $229, och Luminar Neo finns tillgänglig för ett engångsköp mellan $149 och $159.

Hur snabb är AI-maskering i Lightroom?

AI-maskeringsverktyg i Adobe Lightroom Classic körs på under en sekund vid användning av Apple Silicon eller Nvidia-GPU:er.

Vilket verktyg är bäst för tethered shooting?

Capture One rekommenderas för studioarbete tack vare sin snabbare och mer pålitliga tethered capture jämfört med konkurrenterna.

Källor

  1. Bästa fotoredigeringsprogrammet 2026
  2. Den bästa fotoredigeringsmjukvaran
  3. Guide till bästa fotoredigeringsmjukvaran
  4. Toppverktyg för fotoredigering
  5. Digital NPQ Photo Software Review
  6. Bästa fotoredigeringsmjukvaran enligt PCMag

Användarrecensioner

Laddar recensioner…
Skriv en recension