Bästa externa hårddisken med portabel SSD 2026

En slank bärbar SSD-enhet som svävar med ett lysande dataflöde – illustration för Bästa bärbara SSD externa hårddisk 2026

Redaktionellt oberoende. Den här sidan kan innehålla affiliatelänkar och tydligt märkta betalda placeringar – se vår reklaminformation. Betalda placeringar ändrar aldrig rangordningen nedan. Som Amazon Associate tjänar vi på kvalificerade köp. Priserna är vägledande ($) och ändras ofta; återförsäljarlänkarna går till amazon.com (USA).

Vi utvärderade 12 portabla SSD-enheter baserat på gränssnittshastighet (USB4 vs. USB 3.2), hållbarhetsklassningar och pris per gigabyte-effektivitet. Denna rankning är utformad för kreatörer, fältarbetare och allmänna användare som söker pålitlig mobil lagring med specifika prestandatrösklar.

Så här rankade vi dessa

Gränssnittets bandbredd (USB4 jämfört med USB 3.2 Gen 2x2)Hållbarhetsbetyg (IP-klass och fallhöjd)Förhållande mellan pris och prestandaFormfaktor och portabilitetKontaktkompatibilitet (Type-C vs. Micro-B)

Fullständig metodologi för rangordning →

Översikt

#ProduktBetygPrisBäst för
1 Samsung T9 9.4 $110 (2TB) Allmänna användare som behöver höghastighetsöverföringar och har moderna USB-portar
2 Crucial X9 Pro 9.1 $80–$90 (2TB) Budgetmedvetna köpare som söker pålitlig hållbarhet och tillräcklig hastighet
3 Kingston XS2000 8.9 $90–$100 (2TB) Resenärer som prioriterar minimal storlek utan att offra Gen 2x2-hastigheter
4 Corsair EX400U 8.8 $120 (1TB) Mac-användare och kreatörer som behöver maximal överföringshastighet för stora filer
5 LaCie Rugged SSD 8.5 $140 (2TB) Fältarbetare och utomhusfotografer som behöver robust skydd
6 WD My Passport (Works with USB C) 8.2 — Användare som behöver maximal kapacitet till lägsta kostnad för säkerhetskopiering
1
S

Samsung T9

$110 (2TB) 9.4
Fördelar
  • Når maximal hastighet på 2 000 MB/s via USB 3.2 Gen 2x2-gränssnitt
  • Klassad för 3m fallmotstånd
  • Inkluderar IP-klassning för damm- och vattentålighet
Nackdelar
  • Kräver en USB 3.2 Gen 2x2-kompatibel port för att nå maximal hastighet
  • Prestandan försämras avsevärt på äldre USB-portar

Bästa för: Allmänna användare som behöver höghastighetsöverföringar och har moderna USB-portar

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

2
C

Crucial X9 Pro

$80–$90 (2TB) 9.1
Fördelar
  • Erbjuder maxhastigheter på 1 050 MB/s via USB 3.2 Gen 2-gränssnitt
  • Tål fall från upp till 7,5 ft
  • Har en IP55-klassning för damm- och vattentålighet
Nackdelar
  • Lägre maximal hastighet jämfört med Gen 2x2-enheter som Samsung T9
  • Använder inte USB4-bandbredd

Bäst för: Prismedvetna köpare som söker pålitlig hållbarhet och tillräcklig hastighet

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

3
K

Kingston XS2000

$90–$100 (2TB) 8.9
Fördelar
  • Kompakt format som lätt får plats i en skjortficka
  • Levererar maxhastigheter på 2 000 MB/s via USB 3.2 Gen 2x2-gränssnitt
  • Inkluderar IP55-klassning när den används med sitt skyddshölje
Nackdelar
  • Kräver den medföljande sleeve-fodralet för att uppnå den angivna IP-klassningen
  • Saknar USB4-stöd

Bästa för: Resenärer som prioriterar minimal storlek utan att offra Gen 2x2-hastigheter

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

4
C

Corsair EX400U

$120 (1TB) 8.8
Fördelar
  • Använder USB4-gränssnitt för 40 Gbps bandbredd
  • Når maxhastigheter på 4 000 MB/s
  • Har ett hållbart aluminiumchassi
Nackdelar
  • Högre pris per terabyte jämfört med USB 3.2-enheter
  • Kräver kompatibel USB4-hårdvara för att uppnå fulla hastighetsfördelar

Bäst för: Mac-användare och kreatörer som behöver maximal genomströmning för stora filer

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

5
L

LaCie Rugged SSD

$140 (2TB) 8.5
Fördelar
  • Högsta hållbarhetsklassning med IP67-certifiering
  • Klassad för fall från upp till 3 m
  • Innehåller USB 3.2 Gen 2-gränssnitt
Nackdelar
  • Maximal hastighet på 1 000 MB/s är lägre än alternativ med Gen 2x2
  • Premiumpris på ca $140 för 2TB kapacitet

Bäst för: Fältarbetare och utomhusfotografer som behöver robust skydd

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

6
W

WD My Passport (Works with USB C)

8.2
Fördelar
  • Finns i kapaciteter upp till 6 TB
  • Erbjuder lågt pris per terabyte
  • Bärbar design lämplig för grundläggande lagringsbehov
Nackdelar
  • Använder Micro-B-kontakt istället för modern Type-C
  • Prestandan är begränsad till hårddisksnivåer, långsammare än SSD-enheter

Bäst för: Användare som behöver maximal kapacitet till lägsta kostnad för säkerhetskopiering

Är detta din produkt? Skaffa en verifierad lista · gratis rankningsmärke

Så här väljer du

1
Krav på gränssnittshastighet

Välj USB4-enheter som Corsair EX400U (4 000 MB/s) om du överför stora videofiler; välj USB 3.2 Gen 2x2-enheter som Samsung T9 (2 000 MB/s) för balanserad hastighet och pris.

2
Hållbarhetsbehov

För tuffa miljöer, välj LaCie Rugged SSD med dess IP67-klassning och 3m falltest; för allmän användning räcker Crucial X9 Pros IP55-klassning och 7.5ft falltest.

3
Kapacitet vs. Hastighet

Om du behöver mer än 4 TB erbjuder WD My Passport upp till 6 TB kapacitet men offrar hastighet; för snabbare överföringar, håll dig till SSD-enheter med kapacitet som vanligtvis är begränsad till 2 TB eller 4 TB.

4
Portkompatibilitet

Se till att din dator har en USB 3.2 Gen 2x2-port för att få full hastighet från Samsung T9 eller Kingston XS2000; annars erbjuder Crucial X9 Pro konsekvent prestanda på äldre portar.

Vårt omdöme

Samsung T9 är den bästa portabla SSD-hårddisken för de flesta användare tack vare sin hastighet på 2 000 MB/s och prisnivå på $110, medan Crucial X9 Pro erbjuder bäst värde för köpare som fokuserar på hållbarhet.

Byter du ut en äldre modell? Du kan sälja den gratis på Bazeta, vår marknadsplats för annonser.

Vanliga frågor

Vilken portabel SSD är snabbast?

Corsair EX400U är den snabbaste testade enheten och når maximal hastighet på 4 000 MB/s via sitt USB4-gränssnitt.

Vilket är det bästa budgetalternativet?

Crucial X9 Pro erbjuder bäst värde för cirka $80–$90 för 2 TB, med hastigheter på 1 050 MB/s och IP55-hållbarhet.

Vilken enhet är bäst för utomhusarbete?

LaCie Rugged SSD är bäst för fältarbete tack vare sin IP67-klassning och förmågan att tåla fall från upp till 3 m.

Behöver jag USB4 för en portabel SSD?

Inte nödvändigtvis; Samsung T9 uppnår 2 000 MB/s via USB 3.2 Gen 2x2, vilket räcker för de flesta uppgifter och kostar mindre än USB4-alternativ.

Källor

  1. Bästa externa SSD-enheter
  2. Bästa externa enheter
  3. Bästa externa hårddisken SSD
  4. Bästa externa hårddiskarna
  5. Bästa externa SSD-enheter 2026 Köpguide
  6. Bästa portabla externa hårddiskarna 2026

Användarrecensioner

Laddar recensioner…
Skriv en recension