Parhaat naisten vaelluskengät vuonna 2026

Parhaimmat naisten vaelluskengät vuonna 2026 – kuvitus: nahkaiset vaelluskengät ja taitettu villakartta

Toimituksellisesti riippumaton. Tämä sivu voi sisältää affiliate-linkkejä ja selkeästi merkittyjä maksettuja mainoksia – katso mainosilmoituksemme. Maksetut mainokset eivät muuta alla olevaa järjestystä. Olemme Amazon Associate -kumppaneita ja ansaitsemme qualifying purchases -ostoista. Hinnat ovat suuntaa antavia ($) ja vaihtuvat usein; jälleenmyyjälinkit vievät osoitteeseen amazon.com (US).

Arvioimme kuusi parhaiten arvioitua naisten vaelluskenkää painon, vesitiivistysteknologian, pohjan pidon syvyyden ja hinta-laatusuhteen perusteella. Tämä luokitus on suunniteltu vaeltajille, jotka etsivät tiettyjä tukitasoja kevyestä ketteryydestä raskaiden kuormien vakautukseen.

Näin arvioimme tuotteet

Paino paria kohdenVedenpitävän kalvon tyyppiUlkopohjan urasyvyys ja materiaaliVälipohjan pehmustekorkeusVarren materiaalin kestävyys

Kokonaisvaltainen arviointimenetelmä →

Pikakatsaus

#TuotePisteetHintaParas kohteelle
1 LOWA Renegade EVO GTX Mid 9.4 $280 Yleinen vaellusperformance päiväretkille ja monipäiväisille vaelluksille
2 Salomon Quest 5 GTX 9.2 $230 Reppuvaellus raskailla kuormilla ja tukevaan painottuvalla vaelluksella
3 La Sportiva TX Hike Mid Leather GTX 9.0 $219 Tekninen maasto, jossa vaaditaan ketteryyttä yhdistettynä nilkkatukeen
4 Merrell Moab 3 Mid GTX 8.8 $170 Kohtuuhintaiset vaellukset ja aloittelijatason tai keskitason vaeltajat, jotka etsivät mukavuutta koko päiväksi
5 Salomon X Ultra 5 Mid GTX 8.6 $190 Kevyt vaellus, jossa tuki on ensisijainen verrattuna maksimaaliseen pehmusteeseen
6 HOKA Kaha 3 GTX 8.5 — Pidennetyt vaellukset, jotka vaativat maksimaalista iskunvaimennusta ja pehmustusta
1
L

LOWA Renegade EVO GTX Mid

$280 9.4
Edut
  • Painaa vain 2 lb. parilta, tasapainottaen tuen ja reaktiivisuuden
  • Ominaisuutena Gore-Tex-vesitiiviste, joka tarjoaa tasaisen suojan märissä olosuhteissa
  • Testaajat pitävät sitä Renegade-sarjan parhaana versiona yleiseen vaellukseen
Miinukset
  • Korkein hinta tässä vertailussa $280, huomattavasti $170 Merrell-vaihtoehtoa korkeampi
  • Ei sisällä HOKA Kaha 3 GTX:n erityisen korkeaa välipohjapehmustetta pitkän matkan mukavuutta varten

Paras: Kokonaisvaltainen vaellusperformance yleisille päivävaelluksille ja monipäiväisille retkille

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu ilmoitus · ilmainen arviointitunnus

2
S

Salomon Quest 5 GTX

$230 9.2
Edut
  • Varustettu All Terrain Contagrip -ulkopohjalla pidon takaamiseksi märällä maalla ja hiekkakivellä
  • Sisältää EnergyCell EVA-välipohjan iskunvaimennusta varten jyrkillä laskuilla
  • 4D Advanced Chassis -tuki raskaiden reppujen alla
Miinukset
  • Vaatii noin 5 mailin mittaisen sisääntöjakson nubuknahkan pehmentämiseksi
  • Lämpimät kuumassa säässä vedenpitävän vuorirakenteen vuoksi

Parhaiten: Taustaretkistely raskailla kuormilla ja vakautta korostavalla vaelluksella

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arviomerkki

3
L

La Sportiva TX Hike Mid Leather GTX

$219 9.0
Edut
  • Hyödyntää ilmaverkkokangasta kevyen hengittävyyden takaamiseksi
  • Sisältää mikrokuituisen kantaimen vakaimen jalkapidon varmistamiseksi teknisessä maastossa
  • Yhdistää trailjuoksukengän ketteryyden perinteisen kengän tukeen
Miinukset
  • Korkeampi hinta kuin Merrell Moab 3 Mid GTX ($219 vs $170)
  • Vähemmän pehmustekorkeutta verrattuna HOKA Kaha 3 GTX:n 41,9 mm:n kantapääkorkeuteen

Paras: Tekninen maasto, jossa vaaditaan ketteryyttä yhdistettynä nilkkatukeen

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arviomerkki

4
M

Merrell Moab 3 Mid GTX

$170 8.8
Edut
  • Vibram TC5+ -ulkopohja, jossa on 5,0 mm syvät kuviot
  • Tarjoaa 32,7 % enemmän joustavuutta kuin keskimääräiset vaelluskengät
  • Merrell Air Cushion välipohjassa iskunvaimennusta varten
Miinukset
  • Verkkopaneelit ovat alttiita repeytymään ajan myötä
  • Kuviot eivät ole riittävän aggressiiviset mudassa tai hyvin pehmeässä maastossa

Paras: Kohtuullisiin vaelluksiin ja aloittelijoille tai keskitason vaeltajille, jotka etsivät mukavuutta koko päiväksi

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu listaus · ilmainen arviomerkki

5
S

Salomon X Ultra 5 Mid GTX

$190 8.6
Edut
  • Valmistettu Matryx Kevlar -päällisellä kestävyyden vuoksi
  • Sisältää Advanced Chassis -rakenteen vakauden takaamiseksi kevyessä designissa
  • Ominaisuutena Gore-Tex-vesitiiviste märkiä olosuhteita varten
Miinukset
  • Vähemmän pehmustettu kuin HOKA Kaha 3 GTX, jonka iskunvaimennus on 29,0 % parempi
  • Korkeampi hinta kuin Merrell Moab 3 Mid GTX ($190 vs $170)

Parhaiten: Kevyt vaellus, jossa vakaus on etusijalla maksimaaliseen pehmusteeseen verrattuna

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu ilmoitus · ilmainen arviointitunnus

6
H

HOKA Kaha 3 GTX

8.5
Edut
  • Sisältää 41,9 mm:n kantakorkeuden maksimaalista pehmustusta varten
  • Saa 120 SA iskunvaimennuksessa, mikä on 29,0 % parempi suoja kuin keskiarvo
  • SwallowTail-kantapäämuotoilu sujuviin eteenpäin siirtymiin
Miinukset
  • Korkea pinon korkeus vaatii leveän välipohjan luontaisen vakauden saavuttamiseksi, mikä lisää tilavuutta
  • Hinta ei ole ilmoitettu eksplisiittisesti, mikä vaikeuttaa suoraa hintavertailua 170 dollarin hintaiseen Merrelliin nähden

Paras: Pidennetyt vaellukset, jotka vaativat maksimaalista iskunvaimennusta ja pehmustusta

Onko tämä sinun tuotteesi? Hanki vahvistettu ilmoitus · ilmainen arviointitunnus

Näin valitset

1
Pehmustekorkeus

Valitse HOKA Kaha 3 GTX, jos tarvitset maksimaalista iskunvaimennusta, jossa on 41,9 mm:n kantapääkorkeus. Valitse Merrell Moab 3 Mid GTX, jos haluat joustavamman kengän, joka on 32,7 % joustavampi kuin keskiarvo.

2
Paino vs. tuki

Valitse LOWA Renegade EVO GTX Mid tasapainoiseen 2 lb. paripainoon. Valitse Salomon Quest 5 GTX, jos kannat raskaita reppuja, sillä sen 4D Advanced Chassis tarjoaa ylivoimaista vakautta kuormituksen alla.

3
Sisääntulojakso

Salomon Quest 5 GTX vaatii noin 5 mailin sisääntöjakson nubuknahkansa pehmentämiseksi. Jos tarvitset välitöntä mukavuutta, harkitse Merrell Moab 3 Mid GTX -kenkiä, jotka tarjoavat mukavuutta koko päivän alusta alkaen.

Tuomiomme

LOWA Renegade EVO GTX Mid on paras valinta yleiseen suorituskykyyn hintaan $280, kun taas Merrell Moab 3 Mid GTX tarjoaa parhaan hinta-laatusuhteen hintaan $170 kohtuullisille poluille.

Vaihdatko vanhemman laitteen? Voit myydä sen ilmaiseksi Bazeta-markkinapaikallamme.

Usein kysytyt kysymykset

Mitkä vaelluskengät sopivat parhaiten raskaille reppuille?

Salomon Quest 5 GTX on paras raskaille kuormille sen 4D Advanced Chassis -rakenteen ansiosta, joka on suunniteltu vakauden takaamiseen painon alla.

Paljonko Merrell Moab 3 Mid GTX painaa?

Merrell Moab 3 Mid GTX painaa 17,5 oz (495 g) paria kohden.

Millä kengällä on syvimmät kuviot?

Merrell Moab 3 Mid GTX:ssä on Vibram TC5+ -ulkopohjat, joissa on 5,0 mm syvät kuviot.

Onko Salomon Quest 5 GTX mukava heti?

Ei, se vaatii noin 5 mailin mittaisen sisääntulojakson nubuknahkarakenteen pehmentämiseksi.

Lähteet

  1. Parhaat vaelluskengät naisille
  2. Parhaat naisten vaelluskengät
  3. Parhaat naisten vaelluskengät – Arvostelut
  4. Parhaat naisten vaelluskengät -opas
  5. Parhaat naisten vaelluskengät
  6. Parhaat vaelluskengät naisille

Käyttäjäarvostelut

Ladataan arvosteluja…
Kirjoita arvostelu